Szukasz informacji po polsku? Kliknij Tutaj!

Exams

W Wielkiej Brytanii naukę jazdy rozpoczynamy od zdobycia tymczasowego prawa jazdy (Provisional Driving Licence), wypełniając druk D1 który można znaleźć w oddziałach poczty lub oddziałach The Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA) zamawiając formularz na stronie DSA. Osoba starająca się o prawo jazdy musi mieć skończone 17 lat i posiadać wystarczająco dobry wzrok by przeczytać tablice rejestracyjną z odległości 20,5 metra. Posiadacze tymczasowego prawa jazdy nie mogą korzystać z autostrad, nie obowiązuje również za granicą.

Posiadając tymczasowe prawo jazdy możemy rozpocząć naukę praktyczną. W wielkiej Brytanii nie jest wymagana określona liczba praktycznej nauki jazdy, podchodząc do egzaminu praktycznego konieczne jest udowodnienie, że potrafimy kontrolować pojazd, znamy zasady ruchu drogowego i potrafimy poruszać się sprawnie i bezpiecznie po drogach. Aby to osiągnąć możemy szkolić się prywatnie, pod okiem osoby która skończyła 21 lat i posiada prawo jazdy od co najmniej 3 lat lub z uprawnionym do nauki instruktorem. Zalecamy jednak rozpocząć naukę z wykwalifikowanym instruktorem który w sposób profesjonalny przekaże nam wiedzę i umiejętności poprawnego poruszania się po coraz bardziej zatłoczonych drogach, oszczędzając przy tym nerwów podczas jazdy z bliskimi lub znajomymi. W przypadku prywatnej nauki należy pamiętać, aby samochód posiadał wszelkie potrzebne opłaty, był sprawny i dopuszczony do ruchu i najważniejsze osoba ucząca sie musi być uwzględniona w ubezpieczeniu.

W pierwszej kolejności musimy zdać egzamin teoretyczny, w drugiej praktyczny.

Egzamin teoretyczny składa sie z dwóch części, 50 pytań oraz 14 krótkich filmów przedstawiających codzienne sytuacje na drodze (hazard perception test). Zalecamy rozpocząć naukę równocześnie, teoria i praktyka, w takim wypadku teoria nie zostanie tylko czystą teorią gdyż będziemy nabierać już doświadczenia za kierownicą. W ten sposób wiedza teoretyczna jest przyswajana dużo łatwiej n najważniejsze na dłużej zostaje zapamiętana.

Egzamin praktyczny składa się z normalnej jazdy na zróżnicowanych drogach, wykonania jednego manewru, możemy zostac również poproszeni o zahamowanie auta awaryjnie oraz 10 minut jazdy niezależnej.

Exams